Knights return for final honours


Tarik Misho presents the St. James Knights of Columbus scholarship for character to Nic Villarreal at the Holy Trinity Academy Scholarship and Awards Evening on Oct. 8. Don Patterson/OWW
Tarik Misho presents the St. James Knights of Columbus scholarship for character to Nic Villarreal at the Holy Trinity Academy Scholarship and Awards Evening on Oct. 8.
Don Patterson/OWW

Okotoks Western Wheel
Wednesday, Oct 14, 2015
By: Don Patterson

With graduation behind them and college ahead, some of best and brightest from Holy Trinity Academy’s class of 2015 came back one more time to honour their achievements.

The school handed out $48,950 worth of scholarships to the distinguished group of grads at its 2015 Scholarship and Awards evening on Oct. 8.

Bailey Diakow, winner of three awards, said the scholarships will be a big help as she now studies French and pursues an education degree at the University of Calgary.

“If you think about all the effort you’ve gone through to get them, it’s nice when you do,” she said.

Diakow said it was great to come back to the school to see her teachers and celebrate with her classmates.

For Emma Oldford, moving to Holy Trinity Academy for her Grade 12 year was proven the right move after she took home two scholarships last week.

She moved to the school from Notre Dame Collegiate in High River to be part of HTA’s band program. Oldford said it had a good reputation and she wanted to be a part of the program.

“I saw them perform at festivals and though they were excellent,” she said.

Oldford said the scholarships will come in handy as she attends SAIT, where she is taking petroleum engineering technology.

The two-hour ceremony recognized students for their academic, athletic and leadership accomplishments in a variety of areas. The recipients were: Christ the Redeemer employee’s children scholarship – Sarah Hoven and Courtney Wilcox

Sobeys Okotoks Scholarship for consistent effort, Grade 12 – Katie Gray

Holy Trinity Academy student council for consistent effort and achievement – Jake Rempel

Southland Transportation scholarship for consistent effort and achievement – Graeme Cherry

Southland Transportation, scholarship for inspirational effort – Andrew Horeczy

Sobeys Okotoks learning support scholarship of distinction – Saige Henning

Western Communities Foundation exceptional achievement and bursary award – Arnaud Nimenya

Kan and Linnet Segboer inspirational resilience award – Jenna Sales

Okotoks Eye Care scholarship for most improved – Starlyne Rivas Perez

Okotoks Physical Therapy scholarship for improvement – Branagh McDonald

St. James Catholic Women’s League scholarship for community service, citizenship and character – Bailey Diakow

Kinsmen Club of Okotoks scholarship for academic excellence and community involvement – Eve Obrigewitsch

Town of Okotoks Grade 12 service project scholarship – Madeline Sales and Jenna Sales

Okotoks Rotary Club community service scholarship – Tegan Donnelly

Royal Canadian Legion #291 Okotoks scholarship – Simon Leslie and Macaulay Scott

Royal Canadian Legion #78 Turner Valley scholarship – Tegan Donnelly and Krysta Nagel

Okotoks Lions Club Peter Hills memorial scholarship for community service – Jeffrey Gunnell

Okotoks Lions Club Frank Lomenda memorial scholarship for community service – Erin Murray

Alberta Heritage citizenship plaque (Premier’s citizenship award) – Tegan Donnelly

Holy Trinity Academy opportunity scholarship – Katie Gray, Jacob Braconnier, Chantelle Vant Erve, Dylan Wheeler and Nic Villarreal

St. James Catholic Church scholarship for character and virtue – Beau Diakow and Spencer Kiranas

St. James Knights of Columbus scholarship for character – Nic Villarreal

Zutz family foundation scholarship for compassion and kindness – Caroline Burns

Christ the Redeemer Catholic Schools faith, hope and love scholarship – Brionnae Marillier-Phillips, Chantelle Reeh, Jeffrey Plett, Brendan Dranchuk, Alexandra Owerko and Lucas Byl

Nicholas Beaulieu memorial scholarship – Thomas Warren

Vince Motta memorial scholarship – Jacob Elias, Courtney Dow, Aisha Lillywhite, Andrew Miciak and Aaron Espiritu

Sobeys Okotoks business administration scholarship – Lauren Bruce

Sobeys Okotoks business administration scholarship – Jeffrey Gunnell

Okotoks District Chamber of Commerce business administration scholarship – Spencer Kiranas

Scotia Bank and Alpine Drywall athletic/academic scholarship – Courtney Dow

Southridge Chrysler athletic/academic scholarship, female – Bailey Diakow

Southridge Chrysler athletic/academic scholarship, male – Nic Villarreal

John Ircandia Okotoks JDawgs athletic/academic scholarship – Dallas Forno

Tyler and Alex Conrad Memorial Scholarship – Jayce Oancia

Jazz band scholarship – Fraser Gibson and Colin Murphy

Holy Trinity Academy – Beau Diakow

Dr. Stephen Allen St. Gregory the Great music scholarship – Bailey Diakow, Emma Oldford, Juliane Deurbrouck and Fraser Gibson

Big Rock singers band scholarship – Jeffrey Plett, Macaulay Scott, Katie Meckelburg

St. James Knights of Columbus career and technology studies scholarship – Sarah McPhee and Laura Fournier

Mary Brammer memorial scholarship – Liam Peterson and Eve Obrigewitsch

Diakow award for instrumental excellence – Timber Gillis and Tegan Donnelly

Town of Okotoks scholarship for excellence in English 30-1 and Social 30-1 – Jonathan Huber

Holy Trinity Academy Scholarship for excellence in English 30-2 – Deicy Alcudia Marin and Brooklyn Elder

Okotoks Eye Care scholarship for excellence in science – Tara Endersby

Sheep River Health Trust Dr. Robert Haslam bursary – Jack Hayhurst

Wade Michael Kientz memorial scholarship for excellence in biology and chemistry – Jake Rempel and Macaulay Scott

Tanya Lomenda memorial scholarship for excellence in Biology 30 and Mathematics 30-1 – Tara Endersby

Shaun Stewart memorial scholarship for excellence in mathematics 30-1 – Jonathan Huber

Lonie St. Jean memorial scholarship in mathematics 30-1 and additional diploma subjects

Elks Lodge bursary for academic excellence, male – Steven Peters

Elks Lodge bursary for academic excellence, female – Emma Oldford

Okotoks and District Seniors Club – Timber Gillis

St. James Knights of Columbus academic scholarship – Lucas Byl and Aaron Espiritu

Dr. Stephen Allan salutorian scholarship – Jack Hayhurst

Dr. Stephen Allan valedictorian scholarship – Jonathan Huber

Governor General’s Academic Medal – Jonathan Huber

Advertisements